جهت هماهنگی تور و پشتیبانی سایت باشماره { 09127994107} تماس بگیرید.

عمارت سر در باغ ملی

سردر باغ ملی نماد شهر کهن تهران

عمارت سردر باغملی نماد تهران کهن

بین همهمه شهر تهران که پر از شلوغی و رفت و آمد مردم شهراست ؛ در گوشه گوشه ی این شهر پر از تاریخ کهن قرار داره که اگر به هرکدومشان یه سری بزنیم یک گوشه از تاریخ کشورمان را خواهیم دید. اگر یک روز گذری از میدان توپ‌خانه (میدان امام خمینی کنونی) داشته باشیم حال و هوای خاص و ویژه ای در آن نهفته است. از طرفی هیاهو و ترافیک روزمره را میبینیم. گوشه گوشه این منطقه از دوره پهلوی ها در خود تاریخ دارد تا قاجرها. یکی از این قسمت ‌ها عمارت سردر باغ ملی است.

تاریخچه ای از عمارت سردر باغ ملی

عمارت سردر باغ ملی یکی از عمارت های بجای مانده از دور قاجاریه است .که نماد تهران قدیدم بوده این نماد در سال های1301 تا 1304به دستور رضاشاه، توسط جعفر خان کاشانی با همکاری آلمان‌ها بازسازی شده است.

میدان مشق کجاست؟

میدان مشق یکی از بزرگترین میادین نظامی به ابعاد 400متر در 400متر بود که سربازخانه مرکزی در آنجا واقع بود. در آن سربازها و نظامیان مشق نظامی می آموختند. این میدان در زمان فتحعلی خان قاجار بنا نهاده شد و توسط ناصردین شاه توسعه یافت .در زمان ناصردین شاه این میدان دارای دروازه ای زیبا بایک درب دو لونگه و طاقی ساخته شد. ناصردین شاه از بالای این طاقه آموزش‌ها و مراسمات نظامی را نگاه می‌کرد. از وقایع مهم این میدان میتوان به اعدام میرضا رضا کرمانی قاتل ناصردین شاه و اعدام شیخ فضل الله نوری اشاره کرد.

معماری عمارت سردر باغ ملی

بنای عمارت سردر باغ ملی یکی از نمادهای قدیمی شهر تهران است؛ که در سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ خورشیدی به دستور مستقیم رضا شاه و توسط جعفرخان کاشانی با همکاری آلمانی‌ها احداث شد. البته در ساخت این بنا معماران دیگری نیز نقش داشتند. سفت‌کاری‌ها توسط استاد اسماعیلی اناجم شده. ساخت ستون‌ها به وسیله استاد کریم منیژه اناجم شده است. ساخت کاشی‌ها به دست استاد خاک‌نگار مقدم و کاشی‌کاری‌ها به هنرمندی استاد حسین کاشی‌پز انجام شده است.

این بنا با آمیزه‌ای از سبک معماری ایرانی، اروپایی به ویژه در کاشی‌کاری‌ها و کلاه فرنگی طراحی شده است. در کاشی‌کاری های این بنا عناصری برای یادبود کودتای سوم اسفند و فتح تهران به دست رضا خان وجود دارد که از آن میان می‌توان تخریب برج و بارو با گلوله‌های توپ، رضا شاه در حال تیراندازی و دو فرشته پیروزی را نام برد. در کاشی‌کاری‌های بخش بالایی از طرح‌ها و تصاویر اسلیمی، مسلسل، میدان جنگ، شصت تیر، رضا شاه با تفنگ شصت تیر، پرچم سه رنگ ایران، گلوله توپ، پلنگ، سروده‌ها و آیه‌های قرآنی و نام‌های امامان به صورت کتیبه زیر کلاه فرنگی نوشته شده است. پس از انقلاب اسلامی اقداماتی جهت زدودن نقش شیر و خورشید از این بنا صورت گرفت. در معماری داخلی سردرِ باغ ملی، از تصاویر کوروش هخامنشی و مردمان آن دوران استفاده شده است.مطالب مرتبط