جهت هماهنگی تور و پشتیبانی سایت باشماره { 09127994107} تماس بگیرید.

بوستان قیطریه

بوستان قیطریه یکی از بوستان‌ها (پارک‌ها) ی شمال شهر تهران است که در محلهٔ قیطریه و در منطقه ۱ شهرداری تهران واقع شده‌است.

این بوستان در شمال بزرگراه صدر و انتهای خیابان قیطریه واقع است و از شمال به فرمانیه، از جنوب به میدان پیروز و بزرگراه صدر، از شرق به چیذر و از غرب به قیطریه و شریعتی محدود می‌شود.

تصویر فضای سبز بوستان قیطریه ایران اکیپ

پیشینه:

بوستان قیطریه در گذشته باغی متعلق به خواهر تنی ناصرالدین شاه قاجار بوده و به روایت تاریخ میرزا تقی خان امیر کبیر ساختمانی که اکنون محل فرهنگسرا و کتابخانه پارک می‌باشد و در ضلع شمال غربی پارک واقع شده است را در آن احداث نمود.
در ابتدا این باغ بافتی جنگلی داشته است. در سال ۱۳۵۶ به همت شهردار وقت تهران مرحوم دکتر غلامرضا نیک‌پی که خود نوه دختری شاهزاده ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه بوده است با وقف قسمتی از زمینهای موروثی خود و با خرید و تجمیع باقیمانده باغ که در دست ورثه صدیق الدوله، از نواده‌های قاجار و داماد امین السلطان امیر اتابک اعظم بود باغ بزرگ قیطریه را به پارک تبدیل می‌کند.
به همین دلیل است که پارک قیطریه هندسه نامنظم دارد و مساحتی در حدود ۱۰۳٬۰۰۰ متر مربع دارد که فضای گل‌کاری و چمن‌کاری آن در کنار انبوه درختان قدیمی جلوه خاصی به آن داده است.

تصویر ورودی بوستان قیطریه ایران اکیپ مرجع کامل ایران گردی

استخر بوستان به شکل هندسی نامنظم است. از گونه‌های درختی پارک می‌توان از نارون، کاج، سرو نقره‌ای، زبان گنجشک، اقاقیا، بلوط، گردو، داغداغان، افرا، توت، بید مجنون، چنار، صنوبر، ماگنولیا، سدروس، نوئل و درختچه‌هایی نظیر زالزالک، نرگس درختی، زرشک، سوداغ، بوداغ و گز در قسمت ورودی جنوبی بوستان نام برد.

 

به دلیل راه‌های متعدد و تودرتو، این بوستان محل مناسبی برای ورزشهای مختلف فراهم آورده است.

 

امکانات:

  • فرهنگسرای ملل
  •  نگارخانه
  •  کتابخانه
  •  نمازخانه
  •  برکه
  •  زمین بازی
  •  مخزن ذخیره آب
  •  پیست اسکیت
  •  سرویس‌های بهداشتی

 

فرهنگسرای ملل

در وسط بوستان زیبای قیطریه قرار دارد، از سال ۱۳۷۳ شروع به کار کرده و به یک مرکز مهم فرهنگی، هنری و آموزشی برای ساکنان قیطریه تبدیل شده است. این مرکز دارای

امکاناتی فرهنگسرای ملل:

نگارخانه

سالن همایش

کلاسهای آموزشی

در نگارخانه ملل (امیرکبیر) نمایشگاه‌های خارجی و داخلی برگزار می‌شود که هدف از آن ارتباط با هنرمندان و نمایش آثار آنهاست.

تصویر گلهای بنفشه در بوستان قیطریه ایران اکیپ مرجع کامل ایران گردی

مسیر دسترسی:

 استان تهران، تهران، خیابان قیطریه، نرسیده به میدان پیروز، جنب خیابان روشنگرمطالب مرتبط