جهت هماهنگی تور و پشتیبانی سایت باشماره { 09127994107} تماس بگیرید.

باغ موزه نگارستان

باغ موزه نگارستان یکی از بناهای قدیمی شهر تهران است. بنای باغ موزه نگارستان در سال 1222هجری قمری به دستور فتحعلی‌شاه قاجار برای اقامتگاه در فصل تابستانی ساخته‌شده بود.سبک سازه همانند الباقی عمارت های دوری قاجار وبه خصوص دوره سلطنت فتحعلی شاه قاجار  به سبک کلاه فرنگی است. این بنا دارای دو عمارت به نام‌های دلگشا و تالار قلمدان است. این بنا دارای چهار تالار ، 64 اتاق ، چهار سالن و کتابخانه می‌باشد. تالار ها آینه کاری شده و نقش های طلایی تزیین شده است.

باغ موزه نگارستان

باغ موزه نگارستان- اقامت گاه تابستانی فتحعلی شاه

علت نامگذاری باغ موزه نگارستان چیست؟

این باغ موزه به این علت   نگارستان نامیده شده‌است. در یکی از اتاق‌های عمارت تعداد زیادی تابلو نقاشی به نمایش درآمده بود. به این خاطر اسم این باغ موزه را نگارستان نامیدند. این تابلوها به‌دست هنرمندانی چون میرزا جانی نقاش، میرزا بابا نقاش و عبدالله‌خان نقاش‌باشی ترسیم شده‌ اند.

باغ موزه نگارستان

تاریخچه باغ موزه نگارستان

وقتی در محله های قدیمی تهران همانند میدان توپ خانه و اطراف آن قدم میزنیم معماری قاجاری را میبینیم. بخصوص باغ های قدیمی به سبک کلاه فرنگی . باغ موزه نگارستان یکی از باغ های فتحعلی شاه قاجار که امروزه به موزه تبدیل شده است. آنچه که مشخص است این است ؛که فتحعلی شاه قاجار به باغ علاقه زیادی نشان میداده و باغ‌های متعددی در آن زمان ساخته شده . باغ موزه نگارستان باغ تفرج گاهی فتحعلی شاه در تهران . از این رو فتحعلی شاه به تزیینات داخلی این باغ توجه خاصی نشان داده است. 


مطالب مرتبط با تهران گردی